TIMETABLE

GROUP CLASS SCHEDULE 2018

DAY                               TIME                             AGE                       STYLE                                                         

MONDAY                  4.30 – 5.00 PM           U10                         TAP SKILLS (S.M./P.R /S.S.)

MONDAY                  5.00 – 5.45 PM             U10                        JAZZ SKILLS (S.M./P.R./S.S.)                                   

MONDAY                  4.30 – 6.30 PM           U13                         TAP/JAZZ TROUPES   (S.L.)                                    

MONDAY                   5.45 – 6.30 PM            U10                        ACROBATICS (J.T.)(S.M.)                                          

MONDAY                   6.30 – 7.30 PM            U13                        ACROBATICS (J.T.)                                       

TUESDAY                 4.15 – 5.15 PM              U10                         BALLET  TROUPES  (S.L.)                           

TUESDAY                 4.15 – 5.00 PM             R.A.D.                   INT-FOUND (S.M.)

TUESDAY                  5.00- 5.45 PM             R.A.D.                   INTERMEDIATE/ADV            

TUESDAY                 5.15 – 5.45 PM              U13                         CLASSICAL/NEO  (S.L.)

TUESDAY                 5.15. – 6.15 PM            U8                           MUSICAL THEATRE  (J.C.)                  

TUESDAY                 6.15 – 7.15 PM             U13                          MUSICAL THEATRE   (J.C.)             

TUESDAY                 6.00 – 7.30 PM           SENIOR                JAZZ TROUPE CLASS (S.L.)

TUESDAY                 7.15 –   8.15 PM            JUNIOR                 STREET TAP (J.E.)

TUESDAY                 7.30 – 9.00 PM          SENIOR                 TAP TROUPES (S.L./ J.E.)                                      

WEDNESDAY         10.00  –  11.00 AM       U/5                        PRE-SCHOOL DANCE (S.M.)

WEDNESDAY         7.00 – 8.30 PM             BEG/INT             JAZZ CLASS (S.M.)                                  

WEDNESDAY          4.00 – 5.00 PM            U9                         ELITE CLASSICAL (M.R./A.F.)

WEDNESDAY          5.00 – 6.15 PM             U13                       ELITE CLASSICAL (M.R./A.F.)

WEDNESDAY          6.15 – 7.30 PM              13 & OVER         ELITE CLASSICAL (M.R./A.F.)

WEDNESDAY          5.00 – 6.00 PM            U9                         ELITE JAZZ (S.M./S.L.)

WEDNESDAY          6.15 – 7.30 PM              U13                       ELITE JAZZ (S.L.) 

WEDNESDAY          4.15 – 5.30 PM              13 & OVER         ELITE JAZZ (S.L.)

THURSDAY              6.30 – 8.30 PM.           VCE                       DANCE 1 & 2/ 3 & 4

FRIDAY                     10.00 – 11.00 AM        PRE-SCH           BALLET/TAP  (S.L./S.M.)                      

FRIDAY                     4.15 – 5.00 PM             U/7                       BALLET  (S.L.)                             

FRIDAY                     4.15 – 5.15 PM               R.A.D.                INTERMEDIATE  (P.S.)               

FRIDAY                     5.15 – 6.30 PM             R.A.D.                 ADV FOUND./POINTE (P.S.)                           

FRIDAY                     6.30 – 7.30 PM            13 & O                  LYRICAL/CONTEMP (B.L.)              

FRIDAY                     7.30 – 8.15 PM              ELITE                  FITNESS      

SATURDAY              9.00 – 9.45                    U6 & U8             TAP (S.L. J.M. S.M.)

SATURDAY              8.45 – 9.45                      G5                        BALLET EXAM (P.S.)                                       

SATURDAY              9.45 – 10.45                   INT/F                 BALLET EXAM  (P.S.)                         

SATURDAY              9.45 – 10.30                   U6 & U8            JAZZ (S.L. J.M. E.P)

SATURDAY              10.15 – 11.00                   U10                     JAZZ TROUPE (J.M.  S.M.)                                    

SATURDAY              11.00 – 11.45                    U10                    LYRICAL (L.H.)

SATURDAY              10.45 – 11.30                  R.A.D.               PRIMARY CLASS (P.S.) 

SATURDAY              10.45 – 11.45                   JUNIOR            DRAMA (S.F.)

SATURDAY              11.45 – 12.45                   INT/SEN           DRAMA   (S.F.)                       

SATURDAY              11.45 – 12.45                  U/13                   LYRICAL TROUPE (L.H.)                                      

SATURDAY              11.30 – 12.30                  R.A.D.               GRADE 1     (P.S.)                                                   

SATURDAY              12.45 – 1.30                   OPEN                 FIT/BODY COND  (S.L.)                                                                                                                    

SATURDAY              12.30 – 1.30                   R.A.D.                GRADE 2  (P.S.)                                            

SATURDAY              1.30 – 2.30                       SENIOR           HIP HOP  (P.H.)                                           

SATURDAY              2.30 – 3.30                      U17                     LYRICAL TROUPE (L.H.)

SATURDAY              1.30 – 2.30                     R.A.D.               GRADE 3   (P.S.)                                          

SATURDAY              2.30 – 3.30                    R.A.D.               GRADE 4    (P.S.)                                       

SATURDAY              3.30 – 4.30                    SENIOR            MUSICAL THEATRE (N.M.)

SATURDAY              2.30 – 3.30                     U8                       HIP HOP BEGINNERS (E.G.)                    

SATURDAY              3.30 – 4.30                    U13                     HIP HOP INT/ADV (L.H.)                                                                                                                                         

SATURDAY              9.00 – 5.00 PM           PRIVATE          SINGING TUITION                             

 

TEACHING STAFF

(S.L.)      SHARON LAWRENCE  (PRINCIPAL)

(P.S.)      PHILLIPA SPRAGUE (R.A.D BALLET)

(M.R.)    MARY RENOUF (EXTENSION BALLET)

(A.F.)      ADRIAN FRYER (EXTENSION BALLET)

(S.M.)     SHAYLEE MURRAY (ASSISTANT TEACHER TO PRINCIPAL)

(P.H.)     PHILLIP HADDAD  (HIP HOP – SENIOR) 

(N.M.)     NIKOL McKAIL (SINGING COACH)

(J.C.).     JACKIE CORBETT (SINGING COACH)           

(J.E.)      JACK EGAN (TAP COACH)

(S.F.).     SHAYNE FRANCIS (DRAMA COACH)

(J.M.).    JORDAN MOUNT (SUB-JUNIOR THEATRICAL)

(J.T.)      JODIE THORNTON (ACROBATICS COACH)

(E.G.)     EMMA GREEN (SUB-JUNIOR HIP HOP)

(L.H.)     LISA HERBERT (LYRICAL & HIP HOP)

(SAM)    SAMANTHA MORLEY (SINGING COACH)

(B.L.)     BETHANY LANE (CONTEMPORARY)

 

 

ASSISTANT  TEACHERS                                                

(E.P.).    EBONY PRICE

(P.R.)     PRIYA RAO

(S.S.)     SAACHI SHENOY

 

GUEST TEACHERS

(T.E.)      THOMAS J EGAN

(H.H.)    HILARY HAZLEDINE

(A.S.).     ANNETTE STUART

(B.F.).    BRETT FISHER