Classes

CLASSICAL BALLET

Ballet is the foundation of all dance styles, it is a great way for students to build technique, correcting posture and obtaining strength to enhance all forms of dance styles.  Examinations are offered, they are not compulsory, although students wishing to sit examinations are encouraged to attend two ballet classes a week. Classical ballet is offered for all students from 2.5 years to advanced students.

JAZZ

A very dynamic style of dance, jazz incorporates many different styles and requires great flexibility and power from its participants.  Students perform one jazz item in our showcase and classes are available from 4 years up to advanced.

src=”http://sldance.com.au/wp-content/uploads/2018/04/VPAC2017_-51515.jpg” alt=”” width=”3648″ height=”5472″ class=”alignleft size-full wp-image-495″ />

TAP

A very rythmical form of dance with great combinations of sounds and visual display creating music with the feet.  Available for all ages and each class performs in the annual showcase.

HIP HOP

 This style is offered to students 6 years and over, it is a dance style often seen in music video clips on television and allows the student to learn the latest moves in dance.   Each class performs a dynamic sharp entertaining routine on our showcase and proves every year to be one of our most popular styles for all age groups.


CONTEMPORARY DANCE

The exploration of the total movement potential of the body. It differs from commercial or competitive dance in that it is not bound by set standards as well as defined styles such as ballet.  Instead, it seeks to express a personalized vision, often through experimentation and collaboration for the development of new, more individualized approaches to the moving body and choreographic possibilities.  Available for students 8 years and over.  All classes perform on the annual showcase.

SINGING

Private and group singing lessons are available along with Musical Theatre lessons which are very popular due to the students being able to fuse singing, acting and dance styles in the one class.    Classes are offered in Private, group Musical Theatre lessons from age 6 years.   All group classes perform a Musical Theatre item on the annual Showcase and all private singing students perform solos at the Studio Performance.

 

GROUP CLASS SCHEDULE 2018

DAY                               TIME                             AGE                       STYLE                                                         

MONDAY                  4.30 – 5.00 PM           U10                         TAP SKILLS (S.M./P.R /S.S.)

MONDAY                  5.00 – 5.45 PM             U10                        JAZZ SKILLS (S.M./P.R./S.S.)                                   

MONDAY                  4.30 – 6.30 PM           U13                         TAP/JAZZ TROUPES   (S.L.)                                    

MONDAY                   5.45 – 6.30 PM            U10                        ACROBATICS (J.T.)(S.M.)                                          

MONDAY                   6.30 – 7.30 PM            U13                        ACROBATICS (J.T.)                                       

TUESDAY                 4.15 – 5.15 PM              U10                         BALLET  TROUPES  (S.L.)                           

TUESDAY                 4.15 – 5.00 PM             R.A.D.                   INT-FOUND (S.M.)

TUESDAY                  5.00- 5.45 PM             R.A.D.                   INTERMEDIATE/ADV            

TUESDAY                 5.15 – 5.45 PM              U13                         CLASSICAL/NEO  (S.L.)

TUESDAY                 5.15. – 6.15 PM            U8                           MUSICAL THEATRE  (J.C.)                  

TUESDAY                 6.15 – 7.15 PM             U13                          MUSICAL THEATRE   (J.C.)             

TUESDAY                 6.00 – 7.30 PM           SENIOR                JAZZ TROUPE CLASS (S.L.)

TUESDAY                 7.15 –   8.15 PM            JUNIOR                 STREET TAP (J.E.)

TUESDAY                 7.30 – 9.00 PM          SENIOR                 TAP TROUPES (S.L./ J.E.)                                      

WEDNESDAY         10.00  –  11.00 AM       U/5                        PRE-SCHOOL DANCE (S.M.)

WEDNESDAY         7.00 – 8.30 PM             BEG/INT             JAZZ CLASS (S.M.)                                  

WEDNESDAY          4.00 – 5.00 PM            U9                         ELITE CLASSICAL (M.R./A.F.)

WEDNESDAY          5.00 – 6.15 PM             U13                       ELITE CLASSICAL (M.R./A.F.)

WEDNESDAY          6.15 – 7.30 PM              13 & OVER         ELITE CLASSICAL (M.R./A.F.)

WEDNESDAY          5.00 – 6.00 PM            U9                         ELITE JAZZ (S.M./S.L.)

WEDNESDAY          6.15 – 7.30 PM              U13                       ELITE JAZZ (S.L.) 

WEDNESDAY          4.15 – 5.30 PM              13 & OVER         ELITE JAZZ (S.L.)

THURSDAY              6.30 – 8.30 PM.           VCE                       DANCE 1 & 2/ 3 & 4

FRIDAY                     10.00 – 11.00 AM        PRE-SCH           BALLET/TAP  (S.L./S.M.)                      

FRIDAY                     4.15 – 5.00 PM             U/7                       BALLET  (S.L.)                             

FRIDAY                     4.15 – 5.15 PM               R.A.D.                INTERMEDIATE  (P.S.)               

FRIDAY                     5.15 – 6.30 PM             R.A.D.                 ADV FOUND./POINTE (P.S.)                           

FRIDAY                     6.30 – 7.30 PM            13 & O                  LYRICAL/CONTEMP (B.L.)              

FRIDAY                     7.30 – 8.15 PM              ELITE                  FITNESS      

SATURDAY              9.00 – 9.45                    U6 & U8             TAP (S.L. J.M. S.M.)

SATURDAY              8.45 – 9.45                      G5                        BALLET EXAM (P.S.)                                       

SATURDAY              9.45 – 10.45                   INT/F                 BALLET EXAM  (P.S.)                         

SATURDAY              9.45 – 10.30                   U6 & U8            JAZZ (S.L. J.M. E.P)

SATURDAY              10.15 – 11.00                   U10                     JAZZ TROUPE (J.M.  S.M.)                                    

SATURDAY              11.00 – 11.45                    U10                    LYRICAL (L.H.)

SATURDAY              10.45 – 11.30                  R.A.D.               PRIMARY CLASS (P.S.) 

SATURDAY              10.45 – 11.45                   JUNIOR            DRAMA (S.F.)

SATURDAY              11.45 – 12.45                   INT/SEN           DRAMA   (S.F.)                       

SATURDAY              11.45 – 12.45                  U/13                   LYRICAL TROUPE (L.H.)                                      

SATURDAY              11.30 – 12.30                  R.A.D.               GRADE 1     (P.S.)                                                   

SATURDAY              12.45 – 1.30                   OPEN                 FIT/BODY COND  (S.L.)                                                                                                                    

SATURDAY              12.30 – 1.30                   R.A.D.                GRADE 2  (P.S.)                                            

SATURDAY              1.30 – 2.30                       SENIOR           HIP HOP  (P.H.)                                           

SATURDAY              2.30 – 3.30                      U17                     LYRICAL TROUPE (L.H.)

SATURDAY              1.30 – 2.30                     R.A.D.               GRADE 3   (P.S.)                                          

SATURDAY              2.30 – 3.30                    R.A.D.               GRADE 4    (P.S.)                                       

SATURDAY              3.30 – 4.30                    SENIOR            MUSICAL THEATRE (N.M.)

SATURDAY              2.30 – 3.30                     U8                       HIP HOP BEGINNERS (E.G.)                    

SATURDAY              3.30 – 4.30                    U13                     HIP HOP INT/ADV (L.H.)                                                                                                                                         

SATURDAY              9.00 – 5.00 PM           PRIVATE          SINGING TUITION                             

 

TEACHING STAFF

(S.L.)      SHARON LAWRENCE  (PRINCIPAL)

(P.S.)      PHILLIPA SPRAGUE (R.A.D BALLET)

(M.R.)    MARY RENOUF (EXTENSION BALLET)

(A.F.)      ADRIAN FRYER (EXTENSION BALLET)

(S.M.)     SHAYLEE MURRAY (ASSISTANT TEACHER TO PRINCIPAL)

(P.H.)     PHILLIP HADDAD  (HIP HOP – SENIOR) 

(N.M.)     NIKOL McKAIL (SINGING COACH)

(J.C.).     JACKIE CORBETT (SINGING COACH)           

(J.E.)      JACK EGAN (TAP COACH)

(S.F.).     SHAYNE FRANCIS (DRAMA COACH)

(J.M.).    JORDAN MOUNT (SUB-JUNIOR THEATRICAL)

(J.T.)      JODIE THORNTON (ACROBATICS COACH)

(E.G.)     EMMA GREEN (SUB-JUNIOR HIP HOP)

(L.H.)     LISA HERBERT (LYRICAL & HIP HOP)

(SAM)    SAMANTHA MORLEY (SINGING COACH)

(B.L.)     BETHANY LANE (CONTEMPORARY)

 

 

ASSISTANT  TEACHERS                                                

(E.P.).    EBONY PRICE

(P.R.)     PRIYA RAO

(S.S.)     SAACHI SHENOY

 

GUEST TEACHERS

(T.E.)      THOMAS J EGAN

(H.H.)    HILARY HAZLEDINE

(A.S.).     ANNETTE STUART

(B.F.).    BRETT FISHER